42
éve
Önnek legjobb építőanyag
kiválasztásában segítünk
Építőanyag kereső
Termékeink

Építőanyag választásban segítünk 4 lépésben:

Melyik építőanyagot keresi?
Segítünk 6-8 kérdéssel
Javasolunk 2-3 legjobbnak tűnőt
Együtt kiválasztjuk az Önnek legjobbat

A legjobb választással segíthetünk jól lakni?


Grafit Reflex

Alapvakolat, simító vakolat

Alapvakolat, vakolóhabarcs

Az alapvakolat a falazatok és lábazatok időjárással, hideggel, meleggel és csapadékkal szembeni védelmére, valamint a felületek kiegyenlítésére, simaságának biztosítására szolgálnak.

Az alapvakolat lehet sima és hőszigetelő vakolat is.

Az alapvakolattal sima felületű légtömör falszerkezetet alakíthat ki a vakoláskor.

  • A vakolással javítja a falszerkezet hőszigetelő képességét,
  • csapadékkal szembeni védelmét és
  • fagyállóságát.

Kültérben a homlokzati falak és a lábazat alapozó vakolása a feladat. Beltérben pedig a normál használatú falak mész-cement vakolattal valamint gipszes vakolattal, valamint a nagy páratartalmú helyiségek, például a fürdőszoba vakolása cementvakolattal történik.

Tehát az alapvakolatok a belső és külső falazatok és betonalapok szerkezetének bevonására, védelmére, felületének kiegyenlítésére készülnek. Használatukkal egyenletes falszerkezet alakítható ki a fedővakolat felhordásához.

  • Az alapvakolatokat egy vagy több rétegben is fel lehet vinni a vakolandó vastagság függvényében.

A több rétegben felvitt alapvakolatnál az egyes rétegek között várni kell a száradásra, de nem mindegy, hogy mennyi időt.

  • Annyit mindenképp várni kell, hogy kellően kiszáradjon a felvitt réteg ahhoz, hogy a következő réteg ne zárja be a falszerkezetbe a megfelelően ki nem száradt réteg nedvességét. Sokat azonban nem lehet várni, mert az alsó rétegnek még kellően frissnek kell lennie ahhoz, hogy az egymásra felvitt rétegek megtapadjanak, együtt dolgozzanak.
  • Az egyes rétegek közötti várakozási időt a gyártók pontosan megadják az alapvakolatokhoz. Mész-cement kötőanyagú vakolatoknál ez a várakozási idő akár 6-8 óra is lehet. Sokkal több ennél azonban nem.

Az alapvakolatokkal nemcsak kiegyenlíthető a fal egyenetlensége, hanem

  • javítható a hőszigetelése,
  • a vízzel szembeni ellenállóképessége,
  • fagyállósága is.

Utólagos homlokzati szigetelésnél a kiválasztott hőszigetelő rendszer nagy biztonsággal olyan falfelületre rakható fel, amelynek az egyenestől való eltérése nem haladja meg a plusz, mínusz fél centimétert.

  • Ha ennél egyenletlenebb a szigetelendő falfelület, akkor a fal egyenetlenségeit ki kell egyenlíteni. Ennek pedig a legegyszerűbb módja a falfelület vakolása valamilyen alapvakolattal. Ez azonban sokszor nem így történik.
  • A  homlokzati fal egyenetlenségét gyakran a hőszigetelő rendszer ragasztásának vastagságával igyekeznek megszüntetni. Ez azonban nem szerencsés megoldás. A hőszigetelő rendszereket nem arra találták ki, hogy a falak egyenetlenségét „kozmetikázzák”. A hőszigetelés ugyanis akkor a leghatékonyabb, ha a szigetelő párhuzamos a falfelülettel. Ezt pedig egyenetlen falfelületnél a fal alapvakolásával biztosíthatja a leginkább.

Homlokzaton a színező vakolat alatt az alapvakolatnak kettős fontos feladata van

Falfelület nedvszívó képességét egyenletessé teszi

Miért fontos ez?

Azért, mert így egyenletes lesz az alapvakolatra kerülő nemesvakolat száradása. Ez pedig jelentősen csökkenti a homlokzat foltosodásának a veszélyét.

Növeli a tapadóerőt

A jó alapvakolat diszperziós és szemcsés szerkezetű.

  • A diszperzió növeli a tapadóerőt az alapvakolat és a nemesvakolat között.
  • Az alapvakolat szemcsés szerkezete pedig a rákerülő színezővakolatot könnyebben felhordhatóvá, felsimíthatóvá teszi.
  • Jó alapvakolattal a színezővakolat jobban fog tapadni a homlokzaton.

Simító vakolat

A vakolat végleges felületi megjelenését a simító vakolat adja meg. A símító vakolat alapvakolatra való felvitele és kellő gyakorlattal való elsimítása, majd a száradás után a falfelületet akár glettelés és csiszolás nélkül is lehet festeni.

  • Persze azért érdemes alaposan átnézni, és glettelni, csiszolni a falat a festés előtt. Azonban megfelelő simítás után sokkal kevesebb utómunkára lesz szükség a simított falfelület egyenletességének biztosításához.

A simító vakolatok gyárilag előkevert külső és belső kézi vakolatok, amelyek a kézzel vagy géppel felvitt alapvakolatok felületi elsimítására szolgálnak.

  • Az előkevert simító habarcsok vízzel való felkeverésük után azonnal hordhatók fel a falra, és simíthatók.
  • A simítás utáni felület egyenletessége természetesen nagymértékben függ az alapvakolattól, az alapvakolás minőségétől, egyenletességétől.
  • Az alapvakolat felvitele után érdemes 2-3 órát várni a simító vakolat felvitelével. Ekkorra ugyanis az alapvakolat már kellően megköt. Azonban még megmarad a nedvességtartalma is ahhoz, hogy egységesebb felületet képezzen a felé felvitt simító vakolattal.
  • A simító vakolatot vékonyan 1-3 milliméteres vastagságban érdemes felvinni az alapvakolatra. Vastagabb rétegnél ugyanis magas mésztartalma miatt könnyen megrepedezhet a vakolat.

A simító vakolat felvitele után esztétikus, sima, festhető felületet biztosít a külső homlokzaton és a belső falakon is.

    
Dalos Építőanyag a médiában: