42
éve
Önnek legjobb építőanyag
kiválasztásában segítünk
Építőanyag kereső
Termékeink

Építőanyag választásban segítünk 4 lépésben:

Melyik építőanyagot keresi?
Segítünk 6-8 kérdéssel
Javasolunk 2-3 legjobbnak tűnőt
Együtt kiválasztjuk az Önnek legjobbat

A legjobb választással segíthetünk jól lakni?


Grafit Reflex

Bitumenes lemez

Bitumenes lemez a vízszigetelésben

A bitumenes lemez a leghagyományosabban használt szigetelőanyagok egyike. Széles körben használják vízszigetelésre. Az épületeken vízszigetelő anyagokat

  • a lapos tetőkön,
  • a teherhordó falak alatt,
  • a talajban lévő és a talajjal érintkező épületrészeken (pl. pince), és
  • az aljzatbetonok alá építenek be.

Ön hova szeretné beépíteni ezeket a vízszigetelő lemezeket?

Teherhordó falak alatti vízszigetelés a szigetelő lemez túlnyúlásával

Falak alatt a talajnedvesség ellen szigetelünk. A talajnedvesség elleni szigetelés történhet:

  • Közönséges oxidált bitumenes lemezzel. Ez minimum 4 mm-es vastagságban, két rétegben történik.
  • SBS modifikált bitumenes lemezzel egy rétegben.
  • A szigeteléskor arra figyeljen, hogy az alapbitumenes lemez 5 Celsius fok alatt már rideggé, hajlíthatatlanná válik. Ezzel szemben az SBS bitumenes lemez még mínusz 20 foknál is rugalmas, hajlítható. Ez pedig nemcsak a beépítéskori, hanem az épület esetleges mozgásaiból adódó rugalmasságát is bizonyítja az SBS bitumenes lemeznek.

A gyártók a vízszigetelő lemezekhez vízzárósági garanciát adnak. Érdemes hosszabb garanciaidejű szigetelő lemezt választani. Ezt a garanciát szakszerű beépítés mellett tudja érvényesíteni később. Éppen ezért a szigetelési munkák elvégzéséhez érdemes olyan kivitelezőt választani, aki megfelelő referenciákkal rendelkezik. A hibás szigetelésnél ugyanis nemcsak a garancia érvényesítése kerül veszélybe, hanem a szigetelés kijavítása is problémás, és jelentős többletkiadásokkal jár.

Érdemes a kivitelezést menet közben is felügyelni, ellenőrizni, mert menet közben még viszonylag könnyen javíthatók az esetleges hibák, míg az utólagos javítások már bontással járnak, és ezért jóval többe kerülhetnek.

A falak alá rakott vízszigetelő lemeznek mindkét oldalon annyit ki kell lógnia, hogy az aljzatot illetve a lábazatot függőlegesen szigetelő bitumenes lemez minimum 10 centiméteres átfedéssel ráolvasztható legyen.

A lábazat illetve az aljat szigetelése általában később készül el a falnál, ezért a falból kétoldalt kilógó szigetelést meg kell védeni a sérülésektől ahhoz, hogy később jól ragasztható legyen a lábazathoz illetve az aljzathoz.

Lapostető vízszigetelése

A lapostető szigetelésének kétféle módszere közül választhat.

1. Egyenes rétegrend

Egyenes rétegrendnél legfelül található a vízszigetelő lemez. Ilyenkor a vízszigetelés a hőszigetelő anyagot is védi a csapadékvízzel szemben. A vízszigetelő lemez vízzárósága miatt a hőszigetelésre használt anyagnak nem kell vízzárónak lenni.

2. Fordított rétegrend

Fordított rétegrendnél legfelül a hőszigetelés van, és ez alatt található a vízszigetelésre használt anyag. Ezért fordított rétegrendnél a hőszigetelő anyagnak is vízzárónak kell lenni.

Ilyenkor a felső hőszigetelő a vízszigetelőt is védi a nagy hőingadozással szemben. Ezért az élettartama is jóval hosszabb lesz, hisz lassabban öregszik az anyag.

Bitumenes vízszigetelő lemez fajtái és beépítésük

A bitumenes vízszigetelő lemez két legfontosabb fajtája

A bitumenes lemez gyártás korszerű technológiájával készülnek a modifikált bitumenes szigetelőlemezek, amelyek még tökéletesebb és biztonságosabb vízszigetelést biztosítanak. A modifikált bitumenes szigetelőlemez gyártásakor különféle műanyagok hozzáadásával javítják az alapbitumen tulajdonságait.

1. APP modifikált bitumenes lemez

Az APP (attraktikus polipropilén) modifikált bitumenes lemez rugalmas és könnyen bedolgozható. Jó az öregedésállósága a módosított bitumenes lemeznek. Különösen a nyári nagy melegben lehet vele jól szigetelni, mert a melegben sem lágyul el. Hidegben is jobban beépíthető az alapbitumenes lemeznél.

2. SBS modifikált bitumenes vízszigetelő lemez

Az SBS (Stirol-Butadén-Stirol) modifikált bitumenes vízszigetelő lemez sokkal lágyabb az APP-snél, és még annál is jobb öregedésállósággal rendelkezik. Különösen a téli szigeteléskor használható, mert nagy hidegben (-15-től -30 fokig) sem veszti el a hajlíthatóságát.

A különböző típusú bitumenes vízszigetelő lemezek használhatóságát javító tulajdonságait az alábbi táblázat mutatja be.

Bitumen típusa Hideg hajlíthatóság (°C) Lágyuláspont (°C)
Oxidált bitumen 0…+5 70-80
APP-vel modifikált bitumen -5 … –15 135–155
SBS-sel modifikált bitumen -15… –30 100–110

Bitumenes lemez beépítése

  • A vízszigetelésre használt lemezeket megtakarított, száraz és sima felületre kell fektetni bitumenes alapozóval ellátott felületre.
  • Fektetéskor a bitumenes lemez tapadó, alsó részét perzselővel úgy fel kell melegíteni, hogy megolvadjon a felülete. Ezzel a megolvadt felülettel fog a szigetelendő felülethez ragadni.
  • Az átfedések összedolgozásához körülbelül 1 cm-es kifolyást kell hagyni. Ezzel van biztosítva az alsó lemez átfedéséhez a teljes felületű tapadás. Két szigetelő oldalirányú átfedése minimum 10 cm, a hosszanti átfedése minimum 15 cm széles legyen. Lejtéskor fontos, hogy az átfedések lapolása a lejtés irányával megegyező legyen.
  • Többrétegű vízszigetelésnél az alsó vízszigetelő rétegre ragasztott további réteget teljes felületű hegesztéssel és ragasztással kell fektetni. Mégpedig eltolt átfedéssel.

Tudja, hogy milyen bitumenes lemezre van szüksége családi háza vízszigeteléséhez?

Ha igen, akkor válassza ki a megfelelőt kínálatunkból, és kérje személyre szabott ajánlatát a vízszigeteléshez szükséges mennyiségre.

Ha pedig kérdése van, akkor hívja vízszigetelésben jártas tanácsadó munkatársunkat a (+36-26) 375-171-es telefonszámon!

  • Kérje a segítségét családi háza legjobb vízszigetelő anyagának kiválasztásához!
    
Dalos Építőanyag a médiában: